Winners announced for the 2024 Olivier Awards with Mastercard

The Society of London Theatre has revealed the winners of the 2024 Olivier Awards with Mastercard. The winners were announced at a star-studded ceremony at London’s Royal Albert Hall, hosted by Hannah Waddingham.

A highlights package from the event will be broadcast at 10.10pm this evening on ITV1, and will be available to stream via BritBox in North America, Canada and Australia.

Sunset Boulevard was the big winner on the night with seven wins, including Best Musical Revival, Best Actor and Actress in a Musical for its leading duo Tom Francis and Nicole Scherzinger.

Waddingham opened the ceremony with a stunning performance of ‘Anything Goes’ from the musical of the same name, accompanied by musician Joe Stilgoe and the London Community Gospel Choir.

Additional performances throughout the evening included Mastercard Best New Musical nominees: The Little Big Things, Next To Normal, Operation Mincemeat and A Strange Loop, alongside Best Musical Revival nominees Guys & Dolls and Hadestown and winner Sunset Boulevard, in addition to a special moment from Groundhog Day Australia.



Full list of winners for Olivier Awards 2024 with Mastercard:

Noël Coward Award for Best New Entertainment or Comedy Play

WINNER: Stranger Things: The First Shadow by Kate Trefry at the Phoenix Theatre

NOMINATED: 

Accidental Death Of An Anarchist by Dario Fo & Franca Rame, adapted by Tom Basden at the Lyric Hammersmith & Theatre Royal Haymarket

Stephen Sondheim’s Old Friends, music & lyrics by Stephen Sondheim at the Gielgud Theatre

Vardy V Rooney: The Wagatha Christie Trial, adapted by Liv Hennessy at the Ambassadors Theatre

Best Family Show

WINNER: Dinosaur World Live by Derek Bond at Regent’s Park Open Air Theatre

NOMINATED: 

Bluey’s Big Play by Joe Brumm at Southbank Centre’s Royal Festival Hall

The House With Chicken Legs, book by Sophie Anderson, adapted by Oliver Lansley at Southbank Centre’s Queen Elizabeth Hall

The Smeds And The Smoos, book by Julia Donaldson & Axel Scheffler, adapted by Tall Stories at the Lyric Theatre

Gillian Lynne Award for Best Theatre Choreographer

WINNER: Arlene Phillips with James Cousins for Guys & Dolls at the Bridge Theatre

NOMINATED: 

Fabian Aloise for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

Ellen Kane & Hannes Langolf for Dear England at  the National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre

Mark Smith for The Little Big Things at @sohoplace

Susan Stroman for Crazy For You at the Gillian Lynne Theatre

Mithridate Award for Best Costume Design

WINNER: Marg Horwell for The Picture Of Dorian Gray at the Theatre Royal Haymarket

NOMINATED: 

Bunny Christie & Deborah Andrews for Guys & Dolls at the Bridge Theatre

Ryan Dawson Laight for La Cage Aux Folles at Regent’s Park Open Air Theatre

Hugh Durrant for Peter Pan at The London Palladium

Cunard Best Revival

WINNER: Vanya by Anton Chekhov, adapted by Simon Stephens at the Duke Of York’s Theatre

NOMINATED: 

The Effect by Lucy Prebble at the National Theatre – Lyttelton

Macbeth by William Shakespeare at the Donmar Warehouse

Shirley Valentine by Willy Russell at the Duke Of York’s Theatre

Best Musical Revival

WINNER: Sunset Boulevard, music by Andrew Lloyd Webber, lyrics & book by Don Black & Christopher Hampton at the Savoy Theatre

NOMINATED: 

Groundhog Day, music & lyrics by Tim Minchin, book by Danny Rubin at The Old Vic

Guys & Dolls, music & lyrics by Frank Loesser, book by Jo Swerling & Abe Burrows at the Bridge Theatre

Hadestown, music, lyrics & book by Anaïs Mitchell at the Lyric Theatre

d&b audiotechnik Award for Best Sound Design

WINNER: Adam Fisher for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

NOMINATED: 

Paul Arditti for Stranger Things: The First Shadow at the Phoenix Theatre

Dan Balfour & Tom Gibbons for Dear England at the National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre

Gareth Fry for Macbeth at the Donmar Warehouse

Outstanding Musical Contribution

WINNER: Alan Williams for Musical Supervision & Musical Direction for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

NOMINATED:

Tom Brady for Musical Supervision & Arrangements and Charlie Rosen for Orchestrations for Guys & Dolls at the Bridge Theatre

Matt Brind for Musical Supervision, Arrangements & Orchestrations for Just For One Day at The Old Vic

Steve Sidwell for Orchestrations & Joe Bunker for Musical Direction for Operation Mincemeat at the Fortune Theatre

Best Actor in a Supporting Role

WINNER: Will Close for Dear England at the National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre

NOMINATED: 

Paul Hilton for An Enemy Of The People at the Duke Of York’s Theatre

Giles Terera for Clyde’s at the Donmar Warehouse

Luke Thompson for A Little Life at the Harold Pinter Theatre & Savoy Theatre

Zubin Varla for A Little Life at the Harold Pinter Theatre & Savoy Theatre

Best Actress in a Supporting Role

WINNER: Haydn Gwynne for When Winston Went To War With The Wireless at the Donmar Warehouse

NOMINATED:

Lorraine Ashbourne for Till The Stars Come Down at the National Theatre – Dorfman

Priyanga Burford for An Enemy Of The People at the Duke Of York’s Theatre

Gina McKee for Dear England at the National Theatre – Olivier

Tanya Reynolds for A Mirror at the Almeida Theatre & Trafalgar Theatre

Blue-i Theatre Technology Award for Best Set Design

WINNER: Miriam Buether for Set Design & 59 Productions for Video Design for Stranger Things: The First Shadow at the Phoenix Theatre

NOMINATED:

Bunny Christie for Set Design for Guys & Dolls at the Bridge Theatre

Es Devlin for Set Design & Ash J Woodward for Video Design for Dear England at the National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre

Soutra Gilmour for Set Design and Nathan Amzi & Joe Ransom for Video Design for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

White Light Award for Best Lighting Design

WINNER: Jack Knowles for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

NOMINATED:

Jon Clark for Dear England at the National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre

Jon Clark for Stranger Things: The First Shadow at the Phoenix Theatre

Paule Constable for Guys & Dolls at the Bridge Theatre

Best Actress in a Supporting Role In a Musical

WINNER: Amy Trigg for The Little Big Things at @sohoplace

NOMINATED:

Grace Hodgett Young for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

Zoë Roberts for Operation Mincemeat at the Fortune Theatre

Eleanor Worthington-Cox for Next To Normal at the Donmar Warehouse

Best Actor in a Supporting Role In a Musical

WINNER: Jak Malone for Operation Mincemeat at the Fortune Theatre

NOMINATED:

Cedric Neal for Guys & Dolls at the Bridge Theatre

David Thaxton for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

Jack Wolfe for Next To Normal at the Donmar Warehouse

TAIT Award for Best New Opera Production

WINNER: Innocence by the Royal Opera at the Royal Opera House

NOMINATED: 

Blue by the English National Opera at the London Coliseum

Picture A Day Like This by the Royal Opera at the Royal Opera House – Linbury Theatre

The Rhinegold by the English National Opera at the London Coliseum

Outstanding Achievement in Opera

WINNER: Antonio Pappano for his role as Musical Director of the Royal Opera House

NOMINATED: 

Belarus Free Theatre Company for King Stakh’s Wild Hunt at the Barbican Theatre

Marina Abramović for her concept and design of 7 Deaths Of Maria Callas at the London Coliseum

Best Actor in a Musical

WINNER: Tom Francis for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

NOMINATED: 

David Cumming for Operation Mincemeat at the Fortune Theatre

Daniel Mays for Guys & Dolls at the Bridge Theatre

Charlie Stemp for Crazy For You at the Gillian Lynne Theatre

Best Actress in a Musical

WINNER: Nicole Scherzinger for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

NOMINATED:

Natasha Hodgson for Operation Mincemeat at the Fortune Theatre

Caissie Levy for Next To Normal at the Donmar Warehouse

Marisha Wallace for Guys & Dolls at the Bridge Theatre

Best New Dance Production

WINNER: La Ruta by Gabriela Carrizo, part of Nederlands Dans Theater – NDT 1 at Sadler’s Wells

NOMINATED:

Broken Chord by Gregory Maqoma & Thuthuka Sibisi at Sadler’s Wells

The Rite Of Spring by Seeta Patel at Sadler’s Wells

Time Spell by Michelle Dorrance, Jillian Meyers & Tiler Peck, part of Turn It Out With Tiler Peck & Friends at Sadler’s Wells

Outstanding Achievement in Dance

WINNER: Isabela Coracy for her performance in NINA: By Whatever Means, part of Ballet Black: Pioneers at the Barbican Theatre

NOMINATED: 

Jonzi D for his artistic direction of Breakin’ Convention 2023 International Festival Of Hip Hop Dance Theatre at Sadler’s Wells

Rhiannon Faith for her community focussed conception of Lay Down Your Burdens at The Pit at Barbican

Unusual Rigging Award for Outstanding Achievement in Affiliate Theatre

WINNER: Sleepova by Matilda Feyişayo at the Bush Theatre

NOMINATED: 

Blue Mist by Mohamed-Zain Dada at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court Theatre

A Playlist For The Revolution by AJ Yi at the Bush Theatre

The Swell by Isley Lynn at the Orange Tree Theatre

The Time Machine: A Comedy by Steven Canny and John Nicholson at the Park Theatre

Sir Peter Hall Award for Best Director

WINNER: Jamie Lloyd for Sunset Boulevard at the Savoy Theatre

NOMINATED: 

Stephen Daldry & Justin Martin for Stranger Things: The First Shadow at the Phoenix Theatre

Rupert Goold for Dear England at the National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre

Sam Mendes for The Motive And The Cue at the National Theatre – Lyttelton & Noël Coward Theatre

Best Actress

WINNER: Sarah Snook for The Picture Of Dorian Gray at the Theatre Royal Haymarket

NOMINATED:

Laura Donnelly for The Hills Of California at the Harold Pinter Theatre

Sophie Okonedo for Medea at @sohoplace

Sarah Jessica Parker for Plaza Suite at the Savoy Theatre

Sheridan Smith for Shirley Valentine at the Duke Of York’s Theatre

Best Actor

WINNER: Mark Gatiss for The Motive And The Cue at the National Theatre – Lyttelton & Noël Coward Theatre

NOMINATED:

Joseph Fiennes for Dear England at the National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre

James Norton for A Little Life at the Harold Pinter Theatre & Savoy Theatre

Andrew Scott for Vanya at the Duke Of York’s Theatre

David Tennant for Macbeth at the Donmar Warehouse

The Londoner Award for Best New Play

WINNER: Dear England by James Graham at the National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre

NOMINATED: 

The Hills Of California by Jez Butterworth at the Harold Pinter Theatre

The Motive And The Cue by Jack Thorne at the National Theatre – Lyttelton & Noël Coward Theatre

Till The Stars Come Down by Beth Steel at the National Theatre – Dorfman

Mastercard Best New Musical

WINNER: Operation Mincemeat, music, lyrics & book by David Cumming, Felix Hagan, Natasha Hodgson & Zoë Roberts at the Fortune Theatre

NOMINATED: 

The Little Big Things, music by Nick Butcher, lyrics by Nick Butcher & Tom Ling, book by Joe White at @sohoplace

Next To Normal, music by Tom Kitt, book & lyrics by Brian Yorkey at the Donmar Warehouse

A Strange Loop, music, lyrics & book by Michael R. Jackson at the Barbican Theatre

Get Social

2,460FansLike
400FollowersFollow
31FollowersFollow
8,695FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Latest Posts